Даване на твърда увереност в онези неща, за които се надяваме.
Когато тръгвах за Белград за реванша на „Лудогорец" срещу „Партизан", вътрешно не чувствах дилема дали българите ще играят в групова фаза на евротурнирите през есента. Странно. И при натиска на „гробарите" на стадиона, познат ни с митичното си име ЮНА, нямах усещането, че нашият шампион може да отпадне, макар да бе само на един допуснат гол от това. Не знам защо. Обикновено в такива срещи на наши отбори българите треперим.
Срещу „Базел" вярата бе пречупена от класата, но сякаш за да не се прескачат крачки от историята и да няма грешки на растежа. Поне така се успокоявахме - че още ни е рано за втори отбор и първи точки в групите на Шампионската лига.
След жребия за Лига Европа вярвах, че съдбата ще си го върне на „Лудогорец" и разградчани ще преборят драматично „Динамо" (Загреб) за второто място в групата. Още не вярвах съвсем в приказката за „Еврогорец", но знаех, че България ще се споменава достойно в тази група. Но чак пък толкова... След 2:0 над ПСВ в Холандия и 3:0 над „Динамо" в София беше лесно да вярваш. Бях един от хората в България и Европа, шокирани от позитивната евро-терапия на познатия вече и зад граница Crazy Forest.
Вече не беше странно. Вяра имаше и след изтеглянето на „Лацио". А след 1:0 в Рим вече и папата вярваше в „Лудогорец". Така стигаме и до различния поглед върху инфарктното 3:3 между разградските и римските „орли". Мач, в който можехме да очакваме всичко от „Лацио", но трябваше да вярваме до последно с „Лудогорец". И когато нещата не вървят, когато и вярата леко се изпарява, вярващите намират някакви дребни детайли, понякога нямащи нищо общо с действителността. Но се хващат за тях, за да съхранят и вярата си жива.
Екзалтиран от нетипично приятната футболна атмосфера на български стадион, гледах и резултатите от другите мачове в Лига Европа. Когато „Айнтрахт" (Франкфурт) поведе на „Порто" 2:0 в 52-ата мин след 2:2 в първия мач, а в 54-ата в София „Лацио" дръпна също с 2:0, се хванах на измислен бас със съдбата - ако „Порто" вкара 2 гола, и „Лудогорец" ще го направи Вярвайки в силата на „драконите" и мислейки позитивно за българските орли и пълния „Васил Левски". В 58-ата мин Мангала вкара за „Порто". В 67-ата мин Безяк вкара за „Лудогорец". Вече споделях теорията на своята конспирация. В 71-ата мин във Франкфурт Мангала направи 2:2. В 78-ата в София Златински ни хвърли в екстаз за 2.2. Бях на резултата в Германия заради еуфорията покрай мен. И изведнъж с тъга забелязах, че още в 76-ата мин Мейер е забил за 3:2 за „Айнтрахт". Но докато си повторя, че вече не искам да вярвам в този мач, Кло-зе ни посече - 3:2 за „Лацио". Стискахме палци стихията на отчаянието, окрилена от публика, пред каквато на „зелените" от Разград се случваше да играят за първи път, някак да сътворят чудо.
Неочаквано мигна последното „провидение" (прозорецът на Livescore с мача във Франкфурт) -Набил Гилас бе забил в 86-ата мин за 3:3, с което „Порто" се класираше. Сякаш бе миг по-късно, когато Моци изрита топката напред, Безяк я продължи след 60-метров летеж, а Кишада някак я преметна над излезлия вратар Маркети за 3:3.
2. Късмет
Предопределение на съдбата. Необяснимо щастие, споходило хора без значение дали са го заслужили, или не.
За да заслужат вярата на българите, хората от „Лудогорец" явно са си заслужили и късмета.
Вратарят на ПСВ Зоет излиза и изригва топката нескопосано. Тя попада у Безяк. Той не се замисля и от 40 метра я праща в празната врата. Първи исторически гол на „Лудогорец" в групите на Лига Европа. Последван от историческо 2:0 в Холандия.
Вратарят на „Динамо" (Загреб) Зеленика изри-тва топката нескопосано и я праща на гърдите на намиращия се вляво от наказателното поле Миси-джан. Той овладява и вкарва за 2:0, с което пречупва „Динамо". „Лудогорец" бие 3:0 във втория си мач в групата.
Вратарят на „Черноморец" (Одеса) Безотосни пробва да боксира топката, но тя „завива" пред ръкавиците му, а и няма дръжки, за да я хване. Златински вкарва победния гол за 1:0 в Украйна от този свободен удар от над 30 метра - трета победа поред в групата.
Вратарят на „Лацио" Маркети опитва да хване топката, залита назад и я улавя чак зад голлинията. Коварният удар от воле е отново на Златински. Допълнителният съдия зад ,Порто" ликува за 3:3 в 86-ата мин. вратата оправдава присъствието си и зачита гола на „Лудогорец" за 2:2 - нещо, което не бе сигурно, ако имаше само трима рефери.
Всъщност и трите гола на „Лудогорец" срещу „Лацио" бяха докоснати от лудостта и стихийността на мача. И майсторството на Безяк за пречупващото 1:2 не мина без приплъзване по гърба на защитник, за да попадне топката в мрежата. За 2:2 помогна Маркети. За 3:3 пак той излезе неразчетено, двама защитници гледаха глупаво, а Кишада прехвърли топката от вътрешната страна на гредата с поредно докосване от съдбата.
Но и късметът бе спечелен като вярата. Още преди най-лудия мач в историята на „Лудогорец". Имаше голове с късмет, но късметът не бе гол. Покрай него имаше и феноменални спасявания, и глад за футбол, и вдъхновяваща красота, и непознат характер.
Да, „Лудогорец" изглежда най-късметлий-ският БГ отбор в евротурнирите. Но нали късметът обичал силните?
3. История
Познание, придобито чрез изследване; Тълкуване на минали събития, общества и цивилизации.
„Лудогорец" продължава да изследва футболна Европа и да придобива познание.
Но вместо да се задоволим с „продължава да пише история", по-добре да ви разкажем „най-зеления" хит в Разград. Съвременен прочит на историята, показващ какво значи това 3:3 за гордостта на „Лудогорец":
„Историята започва през... Ш-и век. Край град Абритус (днешен Разград) в битка с готите или тракийските гети (зависи от тълкуването) през 251 година пада убит император Деций Траян -единственият случай на убит действащ римски император извън стените на Рим Днешните римляни са забравили, че тук е опасно място, и 1761 г. по-късно бяха сразени в битка в Сердика, макар с мачове, а не с мечове!"