Първа загуба за Лудогорец в първенството

Черноморец Бургас победи с 1:0 шампиона Лудогорец в среща от 10-ия кръг на А група и прекъснаха серията без загуба на тима от Разград. Единственият гол в мача падна преди почивката, когато Тодор Паланков се разписа след центриране от фаул.

Срещата започна с минута мълчание в памет на съпругата на Радостин Кишишев, която загуби битката с рака.

„Акулите“ стигнаха до първото опасно положение в мача само след 3 минути игра, когато Венцислав Христов стреля опасно към вратата на Иван Чворович, но стражът на Лудогорец изби в ъглов удар. След това домакините стигнаха до още един корнер, който доведе до сериозно разбъркване пред вратата на Чворович, но в крайна сметка до нова голова ситуация не се стигна.

Шампионът показа зъби в ответната атака, при която крайният бранител Йордан Минев се озова на добра позиция за стрелба от около 7-8 метра от вратата, но шутира право в ръцете на Стоян Колев.

Гостите натиснаха в следващите минути и на два пъти Станислав Генчев имаше шанс да се разпише с глава след ъглови удари, но при нито един от опитите си не намери очертанията на вратата.

Поредното статично положение в мача обаче доведе до откриването на резултата. В 30-ата минута Юсуф Уатара центрира от пряк свободен удар, като прати топката във вратарското поле. Там Чворович и няколко негови съотборници не успяха да изчистят кълбото, а падналият Тодор Паланков с крак я бутна в мрежата за 1:0.

В 37-ата Иван Стоянов можеше да изравни, след като се вряза в наказателното поле, но от 4-5 метра по диагонала стреля много слабо и Стоян Колев улови. В добавеното време на първата част Франк Гела опита да отбележи със странична ножица, но вратарят на домакините отново бе на мястото си и спаси.

След почивката гостите показаха, че няма да се примирят лесно с негативния резултат, и в 49-ата минута Марселиньо литна трима бранители на Черноморец, след което стреля, но ударът му излезе в аут. Малко по-късно добър шанс се откри и пред Франк Гела, но нападателят стреля твърде слабо с глава.

Лудогорец продължи да играе изключително активно, като принуди домакините да се приберат дълбоко в половината си, но статичните ситуации продължиха да бъдат основно оръжие за създаване на напрежение пред противниковата врата. В 65-ата Козмин Моци можеше да изравни с глава, след като Гъргоров изпълни корнер, но ударът му премина много близо покрай гредата.

В 85-ата обаче противно на развитието на мача „акулите“ бяха много близо до удвояване на резултата, когато Нлудундулу направи мощен рейд отдясно и центрира към Венцислав Христов, който на 2 метра пред вратата се размина с топката.

Победата изкачи отбора на Димитър Димитров до 6-ата позиция с 15 точки. Въпреки поражението Лудгорец остана лидер във временното класиране с 25 точки, колкото има и втория Левски, но с по-добра голова разлика.